Pierre Théoma Boisrond-Canal was born on June 12, 1832 in the town of Les Cayes. His military career began as an officer from 1858 to 1867 under  President Fabre Geffrard. He became a farmer after his retirement and lived a very involved political life on Port-au-Prince. In 1870 he was elected as senator in Port-au-Prince and reelected in 1875. Before his appointment as the commander of the army in the Ouest Department, by President Michel Domingue, he went into exile in Kingston, Jamaica for 2 weeks, after the riots of May 1875. On April 23, 1876 he became the first provisional President of Haiti after the resignation of Michel Domingue. On July 17, 1876 he became the non-provisionally president of the country.

Years in office: 1876-1888
Note about terms: Completed presidency